Kilkaset lat tradycji browarnictwa w Rybniku

Szczyt rozwoju browarnictwa w Rybniku przypadł na XIX wiek. W latach 1875–1880 działało w Rybniku pięć browarów. Koniec wieku XIX i początek nowego XX powitały już tylko trzy. Po pierwszej wojnie ostały się dwa, po drugiej już tylko jeden. W 2004 roku w rybnickim zakładzie zaprzestano produkcji piwa, a w 2005 roku zniknęły zabudowania browaru, ale sentyment do tej tradycji pozostał. Pamiątką po budynkach dawnego browaru pozostał fragment komina.
Zdjęcia z archiwum Muzeum Rybnickiego.

Rodzina Müller, piwowarska dynastia będąca właścicielem rybnickich browarów

Historia browarnictwa przemysłowego w Rybniku wiąże się z rodziną Müller, która była oddana branży piwnej. W 1825 roku dzierżawcą browaru zamkowego był Jacob Müller. Był on przodkiem kilku pokoleń browarników. Od 1865 roku działał kolejny ich rybnicki browar, którego właścicielem był Izydor Müller. Jednakże ten browar wymknął się rodzinie, od 1885 roku stał się własnością Ferdynanda Mandowskiego, później do 1911 roku jego następcy Ludwika. Dziś po tym browarze nie pozostał ślad, ale na starych mapach z początku XX wieku widać jeszcze jego zabudowę mniej więcej na terenie pomiędzy ulicą Miejską a ulicą 3 Maja, gdzie dziś jest parking i plac przed wejściem do nowej części Urzędu Miasta. Po II wojnie światowej jedyny browar znacjonalizowano.
Etykiety piw produkowanych od 1865r aż do lat 60-tych XX wieku, przesłane do Browaru Rybnik SA przez Adamus Kopernikus.

Piwa warzone w Rybniku

Browar Zamkowy w Rybniku dostarczał „Böhmisch Lagerbier” (czeskie piwo leżakowe), „Rybniker Bockbier” (rybnicki koźlak, mocne piwo zbliżone do marcowego), lager warzony według bawarskiej receptury, Salvatorbraü oraz jasny koźlak “Helle Bockbier”. Piwo butelkowe Browaru Zamkowego “Rybniker Schlossbrauerei” było sprzedawane nie tylko w najbliższej okolicy, ale także w innych miastach, np. w Chorzowie. Browar Parowy Hermanna Mullera produkował „Bavarisch Lagerbier” (bawarskie piwo leżakowe), „Märzen-Bier” (piwo marcowe, do produkcji którego wykorzystywano specjalny słód o szczególnie łagodnym i aromatycznym smaku, było w dawnej tradycji pierwszym piwem warzonym w nowym roku), „Rybniker Lagerbier”, które warzono wedle receptury pilzneńskiej (piwo leżakowe, które cieszyło się tak dużą popularnością, że w Gliwicach serwowano je nieprzerwanie aż do końca I wojny światowej i dopiero nowe podziały terytorialne utrudniły handel) oraz „Hellbock Bier” a także „Münchener”, dostępny w 1897 roku w browarnej knajpce. W 1914 roku poza wymienionymi już gatunkami (leżakowym i marcowym) browar wypuszczał także piwo ciemne “Karamelbier” i niemieckiego portera “Deutsche Porterbier”. W okresie przejściowym z dawniej produkowanych w browarach rybnickich gatunków piw browar Hermanna Müllera wypuszczał na rynek rybnickiego koźlaka “Rybniker Bock Bier”, piwo jasne pełne “Rybniker Hell” oraz Caramel-Vollbier.

Przykro nam!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Wyglądasz tak młodo!

Masz ukończone 18 lat?